
Kiégés helyett újratöltve – 5 coaching technika, amivel ellenállóbb leszel, mint valaha
Egyre többen ismerik fel, hogy a kiégés nem egyik napról a másikra történik. Lassan kúszik be az életünkbe, mint egy láthatatlan árnyék: először csak fáradtabbnak érezzük magunkat, aztán motiválatlannak, majd észrevesszük, hogy az örömteli pillanatok is elsikkadnak. Jó hír: nem kell megvárnunk, míg teljesen lemerülünk. A coach szemlélet gyakorlati eszközöket adhat ahhoz, hogy tudatosan építsük a rezilienciánkat, vagyis a belső "ütésállóságunkat".
Lássuk azt az 5 bevált technikát, amellyel klienseim is eddig sikerrel dolgoztak – és amellyel Te is tudatosan megelőzheted a burnoutot.
1. Tisztázd, mire van valóban hatásod – és mire nincs
A kiégés egyik gyökere gyakran az, hogy mindenre próbálunk reagálni, miközben kevés dolog felett van tényleges kontrollunk. A coachingban gyakran használjuk az ún. hatókör-kontrollkör gyakorlatot: fogj egy papírt, oszd ketté, és írd fel az egyik oldalra, amire van ráhatásod (pl. hogyan reagálsz, mire mondasz igent), a másikra, ami kívül esik az irányításodon (pl. mások viselkedése, döntései).
Ez az egyszerű lépés már önmagában is megnyugtató. Nem kell mindent megoldanod. Elég, ha arra figyelsz, ami rajtad múlik.
2. Tanulj meg nemet mondani – de szívből
A kiégés gyakran a "jó gyerek" szindróma felnőttkori változata. Folyton megfelelünk, elvállaljuk mások feladatait, mert nem akarunk csalódást okozni. A coachingban gyakran dolgozunk azon, hogy felismerjük: a nemet mondás nem elutasítás, hanem önvédelem.
Próbáld ki: legközelebb ne automatikusan mondj igent, hanem adj magadnak 10 percet. Késleltetni a választ – már ez is nagy lépés a tudatosság felé.
3. Napi 10 perc "semmittevés" – agytréning a javából
A reziliencia nem azt jelenti, hogy mindig erős vagy. Azt jelenti, hogy képes vagy megállni, amikor kell. A napi 10 perc szándékos lassítás – akár séta, csend, meditáció, vagy csak egy kávé zene nélkül – mentálisan is edz.
Ez nem luxus. Ez alapvető mentális "karbantartás". A coachingüléseken gyakran épp ezzel kezdjük: hogyan tanulj meg "jelen lenni" anélkül, hogy folyamatosan pörögnél.
4. Építs belső támogató párbeszédet
A kiégést gyakran nem is a feladatok, hanem a belső kritikus hang okozza. "Nem vagyok elég jó", "Már megint elrontottam", "Több kellene". A coaching célja nem az, hogy ezek a hangok eltűnjenek – hanem hogy megtanuljuk kezelni őket.
Vezess "belső hang-naplót": figyeld meg, mikor és hogyan beszélsz magaddal. A változás kulcsa az, ha elkezdesz belső támogatót építeni magadban – nem kritikus főnököt.
5. Keresd a valódi energiát adó tevékenységeket – és tedd őket tudatosan prioritássá
Mi az, ami igazán feltölt? Egy baráti beszélgetés? Zene? Sport? A legtöbben pontosan tudják, mi adna energiát, csak háttérbe szorítják a "nincs idő" miatt. A coachingban ezzel dolgozunk: hogyan lehet az energiát adó dolgokat nem utolsóként, hanem elsőként betervezni.
A naptárad nem hazudik. Ha abban nincs helyed saját magadnak, előbb-utóbb elfáradsz.
Zárásként
A burnout megelőzése nem egy hirtelen döntés, hanem apró, de következetes lépések sorozata. A coaching abban segít, hogy ne csak felismerd, mi történik veled – hanem aktívan tegyél is érte. Ha úgy érzed, kezdesz lemerülni, ne várd meg, míg teljesen sötét lesz. Már egy beszélgetés is segíthet.
Mert nem gyengeség segítséget kérni. Hanem bátorság önmagadhoz.
És ez már önmagában is a reziliencia egyik legfőbb jele.
Baráti üdvözlettel,
Vizdák Károly
business & life coach
motivációs tanácsadó
#karolyvizdakcoach #mentálisegészség #kiégés #megelőzés #coaching