Kapcsolj ki! - Így csökkentheted radikálisan a képernyőidődet
Az utóbbi hónapokban a kijárási korlátozásoknak, illetve az egyre elterjedtebbé váló homeoffice-nak köszönhetően valószínűleg a legtöbben a korábbinál több időt töltöttünk a képernyő előtt. Valld be őszintén, hogy Veled is gyakran előfordult, hogy a munkát és a magánéletet összemosva később álltál fel a laptopodtól vagy este egyéb program hiányában a tévé vagy az okostelefonod előtt ragadtál! Vajon milyen hatással van mindez az egészségedre? Hogyan csökkentheted a képernyő előtt töltött időt és milyen hasznod lehet mindebből? Ma ezekre a kérdésekre keresem a választ.
Az American Heart Association 2019-es kutatása szerint azok a felnőttek, akik kevesebb időt töltenek a képernyő előtt, a várakozások szerint tovább élnek és kevesebb szív- és érrendszeri problémával kell megküzdeniük. Az AHA az 1980-as évektől több mint 13000 45-64 év közötti felnőttet vizsgált, és a kutatás végén a következő megállapításokra jutott:
- azok, akik egyáltalán nem néztek tévét vagy kevés időt töltöttek a képernyő előtt, mintegy 2 és fél évvel tovább éltek szív- és érrendszeri problémák nélkül azokkal szemben, akik többet tévéztek és nem voltak aktívak.
- a fizikailag aktív emberek, akik kevesebb tévét néztek vagy egyáltalán nem ültek képernyő előtt, mintegy egy évvel tovább éltek szív- és érrendszeri megbetegedés nélkül.
Más veszélyek is vannak a felnőttekre nézve: megváltozhat agyi működésük, megerőltethetik szemüket, rossz testtartást vehetnek fel vagy depresszióssá válhatnak.
A gyerekek körében azért kockázatos a megnövekedett képernyőidő, mert:
- rontja az alvásuk minőségét: minél többet gépeznek/tévéznek, annál nehezebben tudnak elaludni vagy megőrizni alvási rutinjukat. Különösen nagy kockázattal jár az elalvás előtti tévézés vagy az, ha a készülék a hálószobájukban van.
- elhízáshoz vezethet: ha túl sok gyorsételről vagy üdítőről szóló reklámot néznek meg, ők is előszeretettel fogyasztják majd ezeket az egészségtelen ételeket/italokat és kevésbé lesznek fizikailag aktívak.
- viselkedés- és figyelemzavarokat tapasztalhatunk a körükben: nehézségeik lehetnek az iskolában, hiperaktivitással és különböző magatartási problémákkal kell élniük.
Hogyan csökkentheted a monitor/tévé előtt töltött időt?
- A 2 év alatti gyerekek egyáltalán ne érintkezzenek elektronikus készülékekkel!
- Találj aktívabb hobbikat: menj a családoddal inkább közös sétára vagy vegyetek elő egy társasjátékot!
- Létesíts egy "képernyőmentes" zónát a lakásodban!
- Távolítsd el a tévét a gyerekszobából!
- Ne hagyd nyitva a tévét "háttérzajként"!
- Mutass példát családodnak, barátaidnak!
- Ne egyél a képernyő előtt!
- Ha otthon vagy, ne csekkold a munkahelyi emailjeidet munkaidőn kívül!
- Kapcsold ki az értesítéseket!
- Tudom, hogy ez most nehezebb, de próbáld az online beszélgetéseket offline térbe terelni!
- Monitorozd a képernyő előtt töltött idődet! Figyelj rá tudatosan, hogy milyen gyakran nyitod fel az okostelefonodat csak azért, mert unatkozol!
- Aludj többet!
Milyen haszna lesz számodra, ha mindezeket betartod?
- Kevésbé erőlteted meg a szemeidet
- Kevesebb fejfájással kell szembesülnöd, a szó szoros és átvitt értelmében egyaránt
- Elkerülnek a szív- és érrendszeri betegségek
- Jobb minőségű lesz az alvásod
- Jobban tudsz majd koncentrálni, megnő a produktivitásod a munkában
- Több szabadidőd lesz
- Fókuszáltabbá válsz
- Tudatosabb leszel
- Több hasznos dolgot csinálhatsz majd
- Könnyebben szembenézel a problémákkal, és nem elkerülni igyekszel őket.
Számodra melyik kockázat a legelrettentőbb és melyik a "képernyőmentesítés" legvonzóbb előnye? Neked személy szerint melyik módszer vált be a legjobban a felsoroltak közül? Van esetleg valamilyen saját ütős tipped? Ugye tudod, hogy hosszú távon már napi fél visszanyert óra is összességében éveket adhat az életedhez?
Baráti üdvözlettel,
Vizdák Károly
életmódváltás & karriercoach
motivációs tanácsadó
www.karolyvizdakcoach.hu
#karolyvizdakcoach #életmódváltáscoach #businesscoach #lifecoach #képernyőmentes #kockázatok #módszerek #eredmények #életminőség